Hanyagtartás és kezelése egyéni és csoportos gyógytornával
Az emberi gerincoszlopnak, ami törzsünk vázát alkotja, két nagyon fontos feladata van, stabilitás és mobilitás. Úgy kell biztosítania a gerincvelő, a központi idegrendszerünk részének biztonságát, hogy közben a viszonylag nagy mozgásterjedelmet is biztosítson a testünknek.
Kivételes szerkezet a gerinc, mert merev és rugalmas is egyben. Egy precíz mérnöki munka. Minden szinten izmok és szalagok tömege biztosítja a rögzítést. Ha optimális esetben minden oldalon egyformán harmonikusan dolgoznak az alkotóelemek, akkor megfelelő a test szimmetria tengelye, a gerincoszlop egészségesen dolgozik.
A gerincoszlop elölről vagy hátulról nézve egészséges állapotában egyenes, viszont oldalról nézve egy dupla “S” alakot vesz fel. Ennek a “S” alaknak a szerepe, hogy csökkenti a rezgéseket, amelyek talaj felől érkeznek a járás/futás során. A fiziológiás görbületek 8-10 éves korra alakulnak ki. A nyaki csigolyáknál homorú (lordosis), a háti csigolyáknál domború (kyphosis), az ágyéki csigolyáknál homorú (lordosis), keresztcsonti csigolyáknál pedig domború (kyphosis).
Tartáshibákról akkor beszélhetünk, ha a gerinc görbületei eltérnek a fiziológiástól, a medence dőlésszöge nő vagy csökken, a test súlyvonala eltolódik. Az eltérés aktívan korrigálható, hiszen kezdetben még nincs maradandó elváltozás a csontokon és lágyrészben.
Többféle hanyagtartás típus fordulhat elő:
- Nyerges hátnál a has kifejezetten előre esik, a medence látványosan előre billen, háti domborulat foka normális.
- Lapos hátnál a medence hátra billen, a gerinc fiziológiás görbületei elsimultak.
- Domború hát (úgynevezett kypholordotikus) esetén a medence hátra billen, a háti domborulat és az ágyéki homorulat normálisnál fokozottabb
Hogyan alakul ki a hanyagtartás?
Számos oka lehet:
- gyerekkorban a felgyorsult növekedést az izmok gyakran nem tudják követni, a gyengébb izmok elfáradnak és ezáltal nem tudják biztosítani az egész napos helyes testtartást
- gyakori hiba még a gyermek korai, erőltetett ültetése és felállítása anélkül, hogy az izomzata elég erős lenne.
- mozgásszegény életmód
Hogyan ismerhető fel a hanyagtartás?
Szakemberként könnyű észre venni ezeket az elváltozásokat, a szülőknek viszont nehezebb dolga van.
Összeírtunk néhány árulkodó jelet, amelyekből szülőként felébredhet bennünk a gyanú, hogy szakemberhez kell forduljunk:
- eltolódik a test súlyvonala
- a fej előrébb helyezkedik el (oldalnézetben nem a törzs vonalában van), esetleg lóg
- a vállak előre esnek
- a hát túl domború, vagy túl lapos
- túl nagynak látszik a gyermek hasa (sokszor úgy tűnik, hogy a gyermeknek túl nagy a hasa, pedig ez nem más, mint a hasizmok gyengesége, melyek a medence billentéséért is felelősek) – ennek velejárója: túl fokozott derék tájon a homorulat
- szinte teljesen kisimult derék tájon a homorulat
Hogyan kezelhető a hanyagtartás?
Amennyiben már kialakult a hanyagtartás az alábbi terápiás javaslataink léteznek:
- egyéni aktív terápia
- csoportos tartásjavító torna
- kinesio tape (lazító, illetve tartásjavító)
- Pfaffenrot manuális terápia (Szinergetikus Reflex Terápia)
- úszás
- falmászás
Az izmok megerősítésével a hanyag testtartás teljes mértékben korrigálható, de aki erre hajlamos, annak egész élete folyamán figyelnie kell magára, főleg a növekedési ciklusokban.
Fontosnak tartjuk a prevenciót már egészen kis kortól.
A gyógytorna célja az gerinc melletti és a mély izmok megerősítése, a gerinc mobilitásának megőrzése. Ezekkel elérhetjük, hogy a csigolyák a megfelelő helyzetbe kerüljenek és a már kialakult rossz tartást javítsuk. A megnövekedett izomerő hozzájárul a testtartás eredményes korrigálásához is.
Fontos a szakemberrel végzett heti gyógytorna és az otthonra kapott feladatok végzése napi rendszereséggel.
A gyermekgyógytorna játékos, de a gyógytorna szabályait figyelembevéve összeállított gyakorlatsor különböző eszközökkel végezve.
A csoportos gyógytornán azonos, vagy hasonló állapotú gyerekek vesznek részt.
A gyakorlatok a gyógytornász szóbeli irányításával és korrekciójával végzendőek, tehát a gyerekek önállóan végzik a feladatokat. A csoportos torna előnye, hogy a gyerekek ösztönzik, bíztatják egymást. „Szórakozás” közben, észrevétlenül segít nekik a helyes testtartás megéreztetésében, izomerősítésben, nyújtásban, helyes légzés kialakításában és az egyensúlyfejlesztésben.
Fontosnak tartjuk, hogy ne kötelező, szükséges rosszként éljék meg a gyerekek a gyógytornát, hanem játszva fejlődjenek.
Amennyiben további kérdésük lenne a terápiával kapcsolatban, illetve időpontot szeretnének foglalni – keressenek bennünket elérhetőségeink valamelyikén: https://trappsifules.hu/kapcsolat/
Gyermekem minőségi fejlesztése az én kezemben van.
Keressen bennünket elérhetőségeink bármelyikén!