+36302212210 [email protected]

Káros-e a Bébikomp?

A mozgásfejlődés kulcsfontosságú kérdés a gyermekek életében.  A különböző mozgásformák egymásra épülnek kezdve a fejemeléstől egészen a végállomásig, a járásig. Ahhoz, hogy egy új mozgásforma beinduljon többek között szükség van ép idegrendszerre, megfelelő izomerőre, egyensúly -koordinációra, kognitív funkciókra és nem utolsó sorban motivációra.

A mozgásfejlődés során lépésről lépésre érik az idegrendszer és erősödnek az izmok. Minden fázisnak megvan a maga ideje és fontossága, ezért terapeutaként fontosnak tartjuk, hogy ne sietessük a gyermeket, ám fontos, hogy ne maradjon ki egyetlen állomás sem. (Írtunk egy cikket arról, hogy miért ne siettessük gyermekünk mozgásfejlődését. A cikk ide kattintva olvasható)

 

Napjaikban rengeteg játék és eszköz található a „babapiacon”, melyekből a szülő válogathat. Gyakorló szülőknek is nehéz feladat, nemhogy első gyereküket nevelőknek a megfelelő fejlesztő eszközök kiválasztása. Tapasztalat nélkül nehéz különbséget tenni azok között melyek hasznosak és segítik a gyermekek mozgásfejlődését, illetve elkerülni azokat melyek haszontalanok, esetleg még hátráltatják is azt. (Írtunk egy cikket a hasznos és haszontalan eszközökről a kisgyermekek mozgásfejlesztésében. Ide kattintva elérhető)

Hazánkban és külföldön is forgalmazzák a bébikompot, amely a mozgásterapeuták rémálma.

 

A bébikompnak rengeteg hátránya van. Elveszi a földön töltött időt

  • a manipulációtól,
  • a hasalástól,
  • a mászástól,
  • térdeléstől,
  • az üléstől,
  • és az állástól is.

Ezek hatására nem erősödik meg eléggé a gerincet tartó és stabilizáló izom és szalagrendszer (törzsizom). A medence sem lesz elég erős ahhoz, hogy viselni tudja a rá nehezedő gerinc súlyát.

Az esetek többségében a szülők a bébikompot már az önálló állás megjelenése előtt elkezdik használni, pedig a megfelelő izomerő ilyenkor még nem áll rendelkezésre a függőleges testhelyzet megtartásához.

Az egyensúly is folyamatosan fejlődik, ahogy érik az idegrendszer. A bébikompban az egyensúly nem tud fejlődni, sőt ez az eszköz még gátolja is azt. A gyermek nem tudja megtanulni a megfelelő testsúlyáthelyezést, máshová kerül a súlypont és a súlyvonal is. Ezek mind nagyon fontos elemek az önálló járás kivitelezéséhez. Mivel ezeket a baba nem tudja gyakorolni,- sokkal később tudja elsajátítani az önálló állást és járást. Nagyon fontos megemlíteni, hogy a bébikomp miatt a gyermek nem látja a lábát, nincs vizuális kontroll. Így nehezen alakul ki a szem-láb koordináció, amely szoros kapcsolatban van a kéz-láb koordincióval, melyek szintén szükségesek az önálló járáshoz.

Gyakorlatban sokszor megfigyelhető még, hogy bébikomp rossz lábtartást provokálhat, mert a gyermek lábujjhegyen pipiskedve, nyújtott térddel és csípőízülettel hajtja magát előre. Ez azért is hátrány, mert ez a rossz minta rögzül az agyban és így próbálna a gyermek önállóan járni. Hamis illúzióba ringatjuk a gyermeket és hátráltatjuk a fejlődését is.

 

Fontosnak tartjuk azt is elmondani, hogy más országokban már betiltották ezt az eszközt. Mi csak a fejlődés irányából közelítettük meg a problémát és nem is beszéltünk a balesetveszélyességéről, mely miatt például Kanadában betiltásra került. Ott 2004 óta komoly pénzbüntetés vagy börtön jár érte, aki bébikompot szeretne értékesíteni.

 

Sok szülő a tájékozatlanság mellett időnyerés szempontjából használ bébikompot gondolván hogy még élvezi is a gyermek és még a járástanulásban is segít. Mi a Trappsifülesben azt valljuk és a szülőknek is azt szoktuk javasolni, hogy a normál fejlődésmenetű babák szépen fejlődnek maguktól az őket körülvevő világban az ingerek hatására. Fölösleges sietettni őket. Hagyjuk őket, hogy szabadon legyenek és mindent felfedezzenek.

Bízunk benne, hogy az alábbi sorokkal tudtunk néhányaknak segíteni. Igyekszünk a jövőben is írni hasznos és haszontalan eszközökről szakmai szemmel.

Amennyiben bármilyen kérdésük támadna a témában, vagy vizsgálatra, esetleg mozgásfejlesztésre jelentkeznének,- keressenek bennünket bizalommal elérhetőségeink valamelyikén.

Kapcsolat

A cikket írta: Gelencsér-Trapp Dorottya – Trappsifüles szakmai vezető

Forrás: saját tapasztalat és kutatás eredménye

https://www.canada.ca/en/health-canada/services/consumer-product-safety/legislation-guidelines/acts-regulations/canada-consumer-product-safety-act/consumer-product-prohibitions-regulations-under-canada-consumer-product-safety-act.html

 

Gyermekem minőségi fejlesztése az én kezemben van.

Keressen bennünket elérhetőségeink bármelyikén!

+36 30 221 221 0

1193 Budapest, Táncsics Mihály utca 72.