+36302212210 [email protected]

Komplex alapozó terápiás vizsgálat

 

A komplex alapozó terápiás vizsgálat az idegrendszer éretlenségét feltáró vizsgálat, melynek köszönhetően a korai felméréssel rengeteg információhoz jutunk. Felfedezett probléma esetén a megfelelő fejlesztéssel sokat tehetünk azért, hogy a gyermek kiegyensúlyozott lelki-, testi,- szellemi fejlődését megfelelően támogassuk.

 

A központi idegrendszer érési folyamata és a mozgásfejlődés egymással szoros egységben biztosítja az értelem fejlődését. A tanulási nehézségek megelőzésében és terápiájában kiemelkedő szerepe van a mozgásfejlesztésnek, amely segítségével hatni lehet az idegrendszerre.

Már magzati állapotban magas fokú az ember mozgásszabályozása. A 20-29. magzati héttől már kiválthatók az ún. elemi mozgásminták (kúszás, mászás, felültetés), melyek nem reflexszerűek, hanem folyamatos mozdulatsorokban jelennek meg különböző ingerhelyzetekben.

Mindezek mellett 3éves korig alakulnak ki azok az idegpályák, valamint jutnak el az agysejtek – a megfelelő időben, a megfelelő helyre-, melyek később a gondolkozásért felelősek,- az olvasáshoz, íráshoz, valamint egyéb tanulási folyamatokhoz elengedhetetlenek.

 

3 és 6 éves kor között a tanulási képességet meghatározó észlelési-, mozgásos struktúrák fejlődési folyamata megy végbe, melyet több funkció intenzív fejlődése mutat, mint pl. a mozgás, a testséma, a téri tájékozódás, a térben történő mozgás, a vizuális funkciók (formaészlelés, alaklátás, színek megnevezése), a nyelvi kifejezőképesség, a finommotoros koordináció és a szociális fejlettség.

 

A mozgás a fejlődésben lévő ember környezettel való kommunikációs lehetőségeinek elsődleges és alapvető formája, melyre később az összes kommunikációs forma épül. Az anyanyelvi kommunikáció fejlődése akkor lesz problémamentes, ha a gyermek nehézségek/nagyobb gondok nélkül végigmegy az emberi mozgás-érzékszervi fejlődési folyamaton. Nevezhetjük helyzetváltoztatási- felegyenesedési- helyváltoztatási- dominancia megválasztási fejlődési mozgássornak.

 

Mindezekből is láthatjuk, hogy az ismertetett fejlődés csúcsa a dominancia kialakulása.

 

A beszéd fejlődése is szorosan összefügg az idegrendszer érésével. Amennyiben a megfelelő idegpályák (tapasztalatok, elektromos impulzusok, speciális kémiai anyagok) valamilyen ok miatt nem, vagy csak részben tudnak kialakulni, akkor beszélünk egy gyermeknél részképesség hiányról, vagy ennek zavaráról. (Ezért is mondhatjuk, hogy kéz a kézben járnak – a mozgás vezeti a beszédet és a beszéd vezeti a mozgást.)

 

A komplex alapozó terápiás vizsgálatnál ezért is kiemelten fontos számunkra, hogy megnézzük, nem maradt-e ki valamelyik fejlődési szakasz!!!

 

A komplex alapozó terápiás vizsgálat menete és időtartama:

A komplex alapozó terápiás vizsgálat ideje 60 perc, melyen a gyermek a szüleivel/szülőjével vesz részt.

 

Leegyszerűsítve elmondhatjuk, hogy az alapozó terápiás vizsgálat során a gyermek idegrendszerének érettségét vizsgáljuk különféle mozgásos gyakorlatokon keresztül. A gyermekek számára a vizsgálati helyzet játékos, egyéni igényekhez igazított; a szülők számára pedig alapos és informatív. A komplex vizsgálat alatt folyamatosan lehetőség van a felmerülő kérdések megvitatására.

 

A komplex alapozó terápiás vizsgálat tartalma:

  1. nagymozgások
  2. rugalmasság
  3. egyensúly
  4. keresztmozgás
  5. ritmus
  6. mozgástervezés
  7. mozgáskoordináció
  8. finommotorika
  9. szerialitás
  10. dominancia

 

A komplex alapozó terápiás vizsgálat szerves része egy részletes, feltáró anamnézis, mely segíti az idegrendszer éretlenség okainak pontosabb feltárását és a terápia irányának későbbi meghatározását.

Amennyiben igény van rá, a vizsgálatról részletes szakvélemény is készülhet, terápiás javaslatokkal kiegészítve.

 

Kinek ajánljuk? Milyen jelek alapján veheti észre a szülő, hogy a gyerkőcnek szükséges a komplex alapozó terápiás vizsgálat?

A korcsoport meghatározás a 3-6 év, valamint 6-9 éves gyermekek

 

Mely tünetek/jelek lehetnek árulkodók a szülők számára?

– bizonytalan, esetleg ügyetlen mozgás (mozgáskoordinációs problémák),

– nehezebben fenntartott figyelem,

– a finommotorika éretlensége,

– szenzoros tünetek jelentkezése,

– a beszédfejlődés megkésése, elmaradása,

– tanulási nehézségek (olvasás, írás, számolás),

– szorongásos tünetek

– viselkedési nehézségek

 

Amennyiben további kérdésük támad, vagy időpontot szeretnének kérni,- keressenek bennünket elérhetőségeink valamelyikén.

 

Amennyiben további kérdésük lenne a terápiával/vizsgálattal kapcsolatban, illetve időpontot szeretnének foglalni – keressenek bennünket elérhetőségeink valamelyikén: https://trappsifules.hu/kapcsolat/

Gyermekem minőségi fejlesztése az én kezemben van.

Keressen bennünket elérhetőségeink bármelyikén!

+36 30 221 221 0

1193 Budapest, Táncsics Mihály utca 72.